Vyvažování pneumatik

Nevyvážené pneumatiky mohou způsobovat vibrace, které mohou vést k únavě řidiče, předčasnému a nerovnoměrnému opotřebení pneumatik a také ke zbytečnému opotřebení závěsů kol. Pneumatiky by měly být vyváženy při prvním obutí na kolo nebo při jejich opětovné montáži po opravě. Při první známce vibrací nebo házení zkontrolujte vyvážení kol.

Jaké jsou známky toho, že je něco špatně, a co se může stát?

Když na volantu cítíte vibrace procházející sedadlem, může to být známka toho, že kola jsou nevyvážená. Kromě toho, že to je nepohodlné, to může zhoršovat řízení a výrazně zvýšit spotřebu paliva vašeho vozu. Je to nebezpečná situace, která může přispět k nehodě. Jestliže problém nebudete delší dobu řešit, může dojít k poškození tlumičů, jejichž oprava je nákladná. Může také k rychlejšímu opotřebení pneumatik, které pak budete muset vyměnit.

Jak tomu předejít?

Kola, která jsou vyvážena při montáži pneumatiky, ztratí vyvážení obvykle při ztrátě vyvažovacího závaží, k níž může dojít při odření disku o obrubník nebo při jízdě po rozbité silnici.

Jak často mám nechat vyvažovat kola?

Vyvážení by se mělo provádět při každé montáži pneumatik nebo při jejich sejmutí s disku. Vyvážení by se zpravidla mělo kontrolovat jednou ročně. Vyžádejte si radu u odborníků v síti First Stop a předejděte nepravidelnému opotřebení vašich pneumatik.