Výroba pneumatik

Míchání

Suroviny včetně pigmentů, chemikálií a až 30 různých druhů gumy se míchá v ohromných míchačkách, které se nazývají Banbury a které pracují při ohromných teplotách a tlaku. Promíchají mnoho složek do černé, gumové směsi, která se dále rozmělňuje.

Rozmělňování

Zchlazená guma se upraví do desek, které se přemístí do válcovacího rozmělňovače. Tyto rozmělňovače připravují různé směsi pro podávací válce, kde se nastříhají na pásy, ze kterých se budou vyrábět bočnice, běhouny a další části pneumatiky. Další druh gumy pokryje látku, která se použije k vytvoření těla pneumatiky. Používá se mnoho druhů látek, například polyester, rajon nebo nylon.

Patka

Další komponenta ve tvaru obruče se nazývá patka. Ta dosedne na ráfek kola.

Kordová tkanina

Následují dvě vrstvy kordové tkaniny, kordy. Dále se přidává dvojice pryžových vložek do ráfku, které zvyšují odolnost pneumatiky proti odírání ráfkem po obutí na automobil.

Běhoun

Nyní se přidají ocelové pásy, které brání defektům a drží běhoun pevně na vozovce. Běhoun je poslední částí pneumatiky. Jakmile automatické válce slisují všechny části pevně do sebe, pneumatika, nazývaná surová, je připravena k vytvrzení a kontrole.

Vytvrzení

Vytvrzovací lis dodá pneumatikám jejich konečný tvar a vzorek běhounu. Tvarování a vulkanizace pneumatiky probíhá uvnitř horké formy. Forma nese podobu budoucího dezénu, logo výrobce na bočnicích a další povinné značení. Vulkanizace probíhá při teplotách nad 300 stupňů, po dobu 12 až 25 minut, podle rozměru pneumatiky.

Kontrola

Jestliže pneumatika vykazuje byť sebemenší závady, je ihned vyřazena. Některé vady zachytí školený zrak a ruce pracovníka kontroly, jiné vyhledávají specializované stroje. Kontrola však nekončí na povrchu. Některé pneumatiky se stahují z výrobní linky a rentgenují, aby se odhalila případná skrytá oslabení nebo vnitřní poruchy. Pracovníci kontroly jakosti navíc pravidelně rozřezávají náhodně vybrané pneumatiky a studují veškeré podrobnosti jejich konstrukce, které ovlivňují výkon, jízdní vlastnosti nebo bezpečnost.