Výbava na zimu

Sníh, led, nízké teploty, málo světla, nesjízdné silnice a kolony v místech, kde jste ještě na podzim bez problémů projeli. Zima klade vyšší nároky na řidičské umění, technický stav vozidla i na jeho výbavu.

Řadě zimních nesnází lze předejít již v listopadu, kdy budeme automobil připravovat na většinou motoristů neoblíbené období. Zimní příprava je finančně náročnější, ale určitě se vyplatí. Dobrá příprava na zimu snižuje riziko dopravních nehod a prodlužuje životnost automobilu.

Vedle výměny letních pneumatik za zimní, kontroly a případné výměny provozních kapalin za zimní, změření kapacity akumulátoru a zkontrolování stěračů je dobré si do vozu vedle povinné výbavy, jako je lékárnička, zvedák, výstražný trojúhelník, tažné lano, reflexní vesta a sada náhradních žárovek a pojistek přibalit i několik dalších věcí. Ty vám nemusí nutně zachránit život, ale rozhodně mohou ulehčit vašemu utrpení v nepříjemné situaci.

Nejen u starších automobilů není na škodu mít u sebe (u sebe, nikoliv v autě) rozmrazovač zámků který může ušetřit drahocenné minuty, když ráno pospícháme do práce.

Naprostou samozřejmostí jsou v zimě škrabka na led a smetáček. V žádném případě by jste totiž neměli vyjíždět se zamrzlými okny, na nichž máte vyškrábán jen malinký průzor. Riskujete vážnou nehodu nebo přinejmenším poškození vašeho vozidla i majetku cizích osob.

Zbavit se sněhové čepice na střeše a kapotě rovněž není jen zbytečné poskakování se smetákem kolem vozu, ale opět váš příspěvek ke zvýšení bezpečnosti provozu. Hrouda tajícího sněhu, který vám sklouzne na čelní sklo vám může byť jen na malý okamžik omezit výhled a problém je na světě. Prašan, který necháte na střeše sice po pár kilometrech odfoukne proud vzduchu, ale právě po tuto dobu ohrožujete řidiče za sebou, na které z vašeho vozu nepříjemně sněží. Buďme k sobě ohleduplní.

Nedílnou součástí škrabky (měla by být kvalitní, aby neničila sklo) a smetáčku by měly být i rukavice. Není přeci nic příjemného a ani bezpečného sednout za volant s promrzlými prsty bez sebemenšího náznaku citlivosti na cokoliv. Majitelé vozidel s vyhřívaným volantem se v zimě ostatním mohou smát, přesto rukavice doporučujeme přibalit i jim: pro případ nehody či jiné nepředvídatelné události.

Po důkladném očištění oken zvnějšku je dobré v zimě použít utěrku (jinou či řádně vypranou) i na vnitřní stranu skel, protože z plastů v interiéru se časem uvolňují výpary, které ulpívají na skle a zhoršují výhled.

Nejen na horách ale i v Polabí vás může po ranním probuzení překvapit sněhová nadílka nebo ledovka. Právě při této příležitosti si budete blahořečit, že jste překonali svou lenost a máte v kufru vedle lopatky i pytlík s pískem nebo aspoň kus starého koberce pro usnadnění rozjezdu. Majitelé vozů s pohonem zadních kol si sice za volantem užijí více zábavy, avšak díky nižnímu zatížení hnané nápravy (motor je většinou vpředu) se mohou těšit i na o něco horší adhezi. Pytlík s pískem zde můžeme jen a jen doporučit. Majitelé čtyřkolek na kvalitních zimních pneumatikách se většinou bez písku bez problémů obejdou.