Úspora paliva

Věděli jste, že pneumatiky se podílejí na spotřebě paliva vozidla až z 20 %? Výběrem pneumatik s efektivní spotřebou paliva zajistíte delší dojezd a nižší emise CO2. 2. Míra valivého odporu pneumatiky, která má vliv na efektivitu spotřeby paliva vozidla. Hodnotí se od A (nejvyšší hodnocení) do G (nejnižší hodnocení).

Jak se pozná pneumatika s efektivní spotřebou paliva?

Zjednodušeně řečeno, pneumatika s efektivní spotřebou paliva vyžaduje méně energie k odvalování. Pneumatika, která se snadno odvaluje, má nižší nároky na palivo, protože se méně energie vynaloží na tření a zahřívání. Možná jste slyšeli o pneumatikách s nízkým valivým odporem, což je v podstatě to samé.

Jak se úspora paliva hodnotí?

Úspora paliva se hodnotí písmeny od A do G na barevné stupnici.

  • A (zelená) = nejvyšší hodnocení úspory paliva
  • G (červená) = nejnižší hodnocení úspory paliva
  • Hodnota D se nepoužívá pro osobní vozy.

Co hodnocení znamená?

Rozdíl mezi hodnocením A a hodnocením G může znamenat snížení spotřeby paliva až o 7,5 %. Převedeme-li tyto hodnoty do reálných čísel, mohou vám pneumatiky s hodnocením A místo pneumatik s hodnocením G ušetřit více než 6 litrů na 1 000 kilometrů.* Při průměrné ceně benzinu 1,50 EUR za litr se jedná o úsporu nákladů více než 300 EUR za dobu životnosti pneumatik.* Snižovat se však také bude zátěž životního prostředí.

Jaké další faktory ovlivňují spotřebu paliva?

Chcete-li dosáhnout co nejnižší spotřeby paliva, měli byste mít pneumatiky správně nahuštěné. Nízký tlak v pneumatice zvyšuje valivý odpor a má vliv na přilnavost za mokra. Velký vliv může mít také hmotnost vozidla a individuální styl řízení. Úsporná jízda, neboli ekologická jízda, může výrazně snížit spotřebu paliva.