Pneumatiky

Při výběru nové pneumatiky je třeba zjistit nejprve rozměr pneumatiky. Jedná se o základní informaci, kterou najdete na bočnici,udává se ve formátu např. „205/55 R16“, rozměr v tomto formátu je uveden také ve velkém technickém průkaze vozidla. Číslo 205 udává šířku pneumatiky v milimetrech. Hodnota 55 udává profil pneumatiky, jedná se o procentuální vyjádření výšky bočnice pneumatiky k šířce, tedy o hodnotu 55% ze 205 což je asi 113 mm. Písmeno R značí radiální konstrukci kostry pneumatiky a hodnota 16 udává vnitřní průměr pneumatiky, ten vždy musí být shodný s průměrem ráfku. Jedná se o hodnotu v palcích. Tyto informace platí i pro výběr pneumatiky pro nákladní auta.

Výběr pneumatik pro traktor či jiný zemědělský nebo stavební stroj je rozhodně jinou záležitostí než v případě pneu na osobní vozy. Nejenže ceny traktorových pneumatik jsou o poznání vyšší, ale vzhledem k použití a typu zemědělského stroje se dělí do několika skupin. Je rozdíl mezi radiálními a diagonálními pneumatikami, nosnými, zátěžovými či záběrovými pneumatiky do náročného a hrbolatého terénu. Oproti klasickému autu jsou taktéž obrovské rozdíly v zadních a předních pneumatikách. Výběr takovéto pneumatiky je dále ovlivněn velikostí a účelem traktoru či jiného stavebního stroje a jeho použitím v praxi.

Vámi vybrané a používané pneumatiky musí splňovat zákonem daný předpis 341/2002 Sb. o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích § 21 Kola, pneumatiky a protiskluzové řetězy.